Sekret amerykańskich milionerów

Kim jest milioner?

Przyjmijmy, że milioner to osoba, której majątek netto (czyli majątek po odjęciu wszystkich zobowiązań takich jak np. kredyty hipoteczne, czy konsumpcyjne) wynosi więcej niż 1 mln dolarów.

Już ponad 20 lat temu, bo w 1995 roku przeprowadzone zostały badania na ten temat. Zwieńczeniem tych badań jest książka Thomasa J. Stanleya i Williama D. Danko pt. „Millionaire next door”. Polski tytuł, to „sekrety amerykańskich milionerów”.

Czego się dowiedziano na temat amerykańskich milionerów? Otóż tego, że przeważająca większość z nich żyje zupełnie normalnie, lub nawet skromnie. Mają jednak jedną wspólną cechę, wydają znacznie mniej aniżeli zarabiają. Autorzy książki zaproponowali nawet mały test, który pozwala „na oko” oszacować, czy nasze nawyki zarządzania pieniędzmi są bliższe nawykom milionerów, czy nawykom biedaków.

Czy oszczędzas pieniądze i gromadzisz majątek tak jak milionerzy?(ang. Prodigious Accumulator of Wealth)

Schemat jest bardzo uproszczony i nie doskonały, ale daje ogólne pojęcie i pozwala się zastanowić nad własnymi finansami. Zachęcam do wzięcia kalkulatora do ręki i zrobienia małego prostego rachunku.

Dochód roczny należy przemnożyć przez ilość lat i podzielić przez 10.  Co najmniej tyle powinien wynosić Twój majątek netto. Milionerzy „średnio” byli w stanie „odłożyć” więcej aniżeli wynik tego rachunku.

I jak? Oszczędzasz jak milioner, czy masz jeszcze możliwość poprawy?

 

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.